Çöp torbaları neden önemlidir?

Gerek ev içi gerekse ev dışı ortamlarda gıda, içecek tüketimi ve diğer ofis atıkları ile temizlik gibi diğer birtakım faaliyetler sonucunda çöp birikimi gerçekleşmektedir. Oluşan çöpleri atmak için çoğu zaman market poşeti dediğimiz kullanılmakta. Fakat, ev dışı ortamlarda ve ofislerde çöpümüzü nasıl atacağımız ciddi bir sorundur. Başta tıbbi atıklar olmak üzere ev dışı ortamlarda oluşan diğer atıklar ve ofiste biriken çöplerimiz için gerekli özelliklere sahip çöp torbaları kullanmamız gerekmektedir.

 

Çöp torbaları, marker poşetleri dediğimiz malzemelere oranla çok daha dayanıklı ve sağlam ürünlerdir. Bu sayede çöp içinde zamanla oluşan zararlı kimyasallar çöp kovasına bulaşmasını önler, çöp kovası ömrünü uzattığı gibi çöpün bulunduğu çevreyi de hijyenik tutar. Özellikle ofis ortamında çöp kovalarını yıkamak ve temizliğini sağlamak mümkün olmadığı için çöp torbalarından yararlanarak ofisimizde temizlik için gerekli düzeni sağlayabiliriz. Çöp kovalarını temiz olmasını sağlayan çöp torbaları, çöplerin etrafa yayılmasını ve kötü kokuları da engellemektedir.

 

Çöp torbaları temizlik ve hijyen açısından önemli bir yere sahip olmasına rağmen, Türkiye olarak çöp torbaları ilk olarak 1980’li yıllarda tanıştı. Türkiye’nin ilk çöp torbası markası unvanı ise Koroplast markasına aittir. 30 yılı geçmeyen mazi ile geçen sürede çöp torbası kullanımı gün geçtikçe artmakta kullanımı konusunda bilinçli davranılmaktadır.

 

Çöp torbası alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Daha temiz ve hijyenik bir ortamda yaşamak herkesin en doğal hakkıdır. Toplu yaşadığımız alanlarda temizlik ve hijyeni sağlamak hepimizin görevi. Bu konuda farkındalık düzeyimiz arttıkça hem bireysel, hem de toplumsal açıdan sağlık ve refah seviyemiz yükselecektir.

Çöp torbalarının kullanımı yakın bir geçmişe dayansa da günümüzde farklı özelliklere sahip pek çok çöp torbası çeşidi bulabiliriz. Bizim için en doğru çöp torbası, ihtiyaçlarımıza en uygun çöp torbasıdır. Çöp torbası almadan önce dikkat etmemiz gereken ilk konu, nasıl bir çöp torbasına ihtiyaç duyduğumuzdur. Bunu netleştirmek için, almak istediğimiz çöp torbasının ölçülerini, kullanım yeri ve amacımızı netleştirmeliyiz. Bunlara karar verdikten sonra, renk ve marka tercihlerinde bulunabiliriz.

Yakın zamanlara kadar çöp torbaları için siyah ve mavi renkleri tercih edilmekteydi. Oysa günümüzde çöp torbası renklerinde büyük bir çeşitlilik söz konusu. Dahası, üretim miktarı ve ürün çeşitliliği arttıkça, çöp torbalarından neler yapılabileceği konusunda pek çok sosyal medya içeriğinin üretildiğini görmekteyiz. Renkli çöp torbalarından elbise ya da çanta yapımı da ilgi çeken işlerden biri haline geldi. Bu gibi özel amaçlı kullanımlar için de yine, almak istediğiniz çöp torbalarının özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın +905494201616
× Destek Hattı